Este Web utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor experiencia y servicio. Al navegar o utilizar nuestros servicios el usuario acepta el uso que hacemos de las cookies.
Leer más »

Monitoring warunków pogodowych

Jedną z dziedzin, w której urządzenie iMod idealnie sprawdza się jako rejestrator danych oraz moduł powiadamiający jest meteorologia. Przy użyciu odpowiednich czujników, iMod może stać się w pełni funkcjonalną częścią stacji meteorologicznej.

Monitoring zmian pogodowych

 

monitoring warunków pogodowych

Dzięki wbudowanym interfejsom komunikacyjnym takim jak: RS-232/485, ZigBee, protokołom Modbus lub M-Bus, wejściom analogowym i cyfrowym, komputer przemysłowy iMod jest w stanie zebrać informacje z wielu źródeł jednocześnie. iMod ma praktycznie nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o podłączanie tego typu urządzeń i czujników. Mogą to być:

  • czujnik temperatury zewnętrznej/wewnętrznej,
  • czujnik wilgotności,
  • czujnik ciśnienia atmosferycznego,
  • czujnik promieniowania słonecznego,
  • czujnik prędkości i kierunku wiatru,
  • detektor oraz czujnik ilości opadów deszczu.

Wizualizacja warunków pogodowych


Wykorzystując w/w czujniki, moduł telemetryczny iMod staje się idealnym rozwiązaniem do monitorowania pogody. Wbudowany modem GPRS lub 3G oraz infrastruktura operatorów telekomunikacyjnych GSM pozwala nadzorcy systemu uzyskać dostęp do informacji o pogodzie z tej w pełni automatycznej stacji meteorologicznej, nawet z miejsca oddalonego o setki kilometrów.

monitoring warunków pogodowych

Komputer przemysłwy iMod zapewnia stałą łączność z Internetem w przypadku wykorzystania modemu GSM lub podpięcia do sieci LAN oraz pełną wydajność, co jest wymagane w tego typu urządzeniach. Wybrani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do informacji uzyskanych z czujników przy pomocy wizualizacji dostępnej z poziomu przeglądarki WWW, dzięki wykorzystaniu wewnętrznej bazy danych lub poprzez wbudowany webowy interfejs graficzny NX Dynamics.

Usługa iModCloud umożliwia podgląd parametrów pracy stacji meteorologicznej. Rozwiązanie iModCloud jest wyjątkowo istotne w przypadku rozlokowania wielu stacji na dużym obszarze – dzięki wykorzystaniu bezpiecznych połączeń VPN urządzenia działają w sposób, jakby znajdowały się w jednej sieci. Pozwala to na proste zarządzanie i przystosowanie do potrzeb użytkownika. iModCloud umożliwia również dostęp do wszystkich informacji z iMod przez dowolną przeglądarkę WWW – również z urządzeń mobilnych.

Powiadamianie o zmianach warunków pogodowych


Wykorzystując większą ilość komputerów przemysłowych iMod, istnieje możliwość stworzenia całej sieci monitorowania pogody obejmującej swoim działaniem duży obszar geograficzny – prosty dostęp do wszystkich urządzeń umożliwia iModCloud. Takie rozwiązanie pozwala na przewidywanie zmian pogodowych, informowanie szerokiej grupy osób np. przy pomocy wiadomości tekstowych SMS, o długotrwałej suszy oraz zapobieganie skutkom nagłych zmian pogodowych.

monitoring warunków pogodowych

Taki system wydaje się szczególnie użyteczny na terenach rolnych, gdzie wczesna informacja o pogodzie może uchronić przed stratą plonów, oraz dużych miastach – szybkie ostrzeganie pozwoli na sprawną ewakuację terenów zagrożonych np. trzęsieniem ziemi.

Archiwizacja parametrów pogodowych

Moduł telemetryczny iMod wyposażony jest również w wewnętrzną kartę pamięci oraz możliwość obsługi kart SD o pojemności do 2GB – pozwala to na częsty zapis informacji o pogodzie i archiwizację dużej ilości danych. Dane mogą być zapisywane w postaci plików CSV, co ułatwia eksport do aplikacji biurowych, jak i w postaci baz danych SQL – zarówno znajdujących się na urządzeniu, jak i z możliwością przesyłania ich do baz, które uruchomione są na zewnętrznych serwerach. Takie rozwiązanie pozwala na zbieranie danych i ewentualną diagnozę w przyszłości.

monitoring warunków pogodowych

Dodatkowo dzięki stałemu dostępowi do Internetu – przy wykorzystaniu modemu 3G lub sieci LAN – komputer przemysowy iMod ma możliwość przesyłania danych ze stacji meteorologicznych do krajowych serwisów informacyjnych, dzięki czemu każdy użytkownik niezależnie od tego, w którym miejscu się znajduje, ma możliwość podejrzenia informacji o aktualnej pogodzie.