Este Web utiliza cookies propias y de terceros para ofrecerle una mejor experiencia y servicio. Al navegar o utilizar nuestros servicios el usuario acepta el uso que hacemos de las cookies.
Leer más »

Monitoring uprawy roślin

Moduł telemetryczny iMod jest istotnym elementem systemu monitoringu oraz sterowania w inżynierii rolnej. Może pracować zarówno w przydomowych szklarniach jak i na polach liczących dziesiątki hektarów.

monitoring uprawy roślin

Rośliny potrzebują kilku podstawowych czynników do prawidłowego rozwoju:

 • odpowiedniego nawodnienia,
 • właściwej temperatury,
 • odpowiedniego poziomu PH gleby,
 • odpowiedniej wilgotność powietrza,
 • właściwej zawartości dwutlenku węgla w powietrzu.

iMod pozwala na podłączenie dowolnych urządzeń zewnętrznych oraz sensorów.

Magistrala 1-Wire pozwala na zintegrowanie nieograniczonej ilości czujników temperatury i wilgotności. Rozwiązanie to pozwala na zebranie informacji o temperaturze z wielu miejsc szklarni jednocześnie – w przypadku dużych obiektów szklarniowych wahania temperatur nie mogą przekroczyć dziesiątych stopnia Celsjusza.

monitoring uprawy roślin

Dane z miejsc pomiarowych mogą być przesyłane do głównego jednostki iMod za pomocą komunikacji bezprzewodowej – dzięki czujnikom w technologii ZigBee. Ten bezprzewodowy interfejs komunikacyjny ma daleki zasięg oraz niskie zużycie energii, co pozwala ograniczyć koszty oraz daje możliwość podłączenia sensorów, bez potrzeby kładzenia seci przewodów – brak przewodów pozwala na łatwą rozbudowę systemu w przyszłości.

monitoring uprawy roślin

iMod pracuje jako programowalny sterownik PLC – konfiguracja odbywa się przy użyciu prostego i szybkiego w użyciu języka drabinkowego. Pozwala to np. wysterować klimatyzatory lub dmuchawy w celu zmniejszenia lub zwiększenia temperatury w pomieszczeniach szklarniowych, w zależności od warunków pogodowych na zewnątrz.

Sterowanie może odbywać się również ręcznie – przy użyciu lokalnych wyświetlaczy dotykowych HMI, poprzez przeglądarkę internetową lub krótkie wiadomości tekstowe SMS. W razie wystąpienia przymrozków, dozorca może zdalnie uruchomić grzałki. Posiada dostęp do parametrów oraz możliwość kontroli urządzeń w instalacji z poziomu przeglądarki internetowej. Jest to możliwe dzięki:

 • wbudowanemu serwerowi WWW z obsługą baz danych;
 • interfejsowi webowemu NX Dynamics, który pozwala na budowę własnych modułów wizualizacyjnych z dostępem do danych w czasie rzeczywistym;
 • usłudze iModCloud – innowacyjnej usłudze pozwalającej na zarządzanie rozproszonymi jednostkami iMod oraz podłączonymi do nich urządzeniami, tak jakby znajdowały się w jednej sieci.

Wszystkie w/w możliwości pozwalają na tworzenie indywidualnych kont użytkownika z możliwością zdefiniowania poziomu dostępu do wybranych parametrów – właściciel plantacji ma wgląd do większej ilości parametrów niż dozorca. Opierając swój system monitoringu roślin na usłudze iModCloud, użytkownik może generować dowolne plansze i wizualizacje (graficzne i tabelaryczne), które dostępne są na bieżąco w Internecie. W łatwy i prosty sposób, za pomocą kilku kliknięć myszki można zobaczyć np. wilgotność gleby w plantacjach na całym świecie.

monitoring uprawy roślin

Dzięki wbudowanemu modemowi GPRS/3G, informacje na temat stanów alarmowych parametrów dotyczących uprawianych roślin mogą być przekazywane do administratora systemu oraz osób odpowiedzialnych za nadzór nad plantacją na kilka sposobów:

 • przy pomocy wiadomości tekstowych SMS,
 • poprzez wiadomości mailowe.

Wbudowany moduł GPS może okazać się przydatny na rozległych obszarach rolnych lub w systemie, w którym znajduje się kilkanaście budynków szklarniowych – treść alarmu może być przekazana wraz z informacją o lokalizacji, która ułatwi szybką reakcję.

Zalety komputera przemysłowego iMod w systemie monitoring roślin to:

 • stały dostęp do danych ze szklarni i plantacji w czasie rzeczywistym, dzięki wbudowanemu modemowi GPRS/3G;
 • całkowita kontrola nad warunkami panującymi na plantacji;
 • technologia GPS znacznie ułatwia odnalezienie roślin oraz sektorów plantacji, które są narażone na niekorzystne czynniki atmosferyczne.